Nadace Daya není typickou charitativní organizací, vznikla jako společný projekt skupiny společností pod značkou Group of Node, které se zavázaly k tomu, že část peněz, které získají svou podnikatelskou činností, věnují na pomoc lidem, kteří se ocitli v těžké životní situaci, ať už zdravotní, finanční, existenční či sociální a nedokážou si sami pomoci.
Pokud chce být naše společnost opravdu lidská, nesmí se z ní vytratit pocit sounáležitosti. Produktivní, výkonní a úspěšní lidé by měli cítit odpovědnost a soucit s těmi, kteří nemají v životě tolik štěstí a zdraví. Kteří se s něčím perou, jsou zoufalí a potřebují podat pomocnou ruku. A není to jen o penězích. Je to i tom vyslechnout, poradit, navrhnout řešení, být empatický a ohleduplný, snažit se pochopit.
Tato naše filozofie pochází z budhismu. Stěžejní je pro nás slovo SOUCIT, které pro buddhisty představuje přání, aby byly všechny cítící bytosti oproštěny od utrpení a všech jeho příčin. Soucit je založen na pochopení pocitů ostatních lidí. I když jsme sami nikdy nezažili to, čím si trpící lidé prochází, vždycky se do nich můžeme vcítit a představit si, jak strašné to musí být. Díky soucitu jsme schopni otevřít svou mysl a srdce ostatním lidem, a vymanit se tak z myšlenek pouze sami na sebe, které přinášejí jen osamění. Všichni musíme životním problémům čelit společně. Pokud se cítíme propojeni s ostatními, pomáhá nám to překonat izolaci a úzkost. Je vědecky dokázáno, že díky soucitu můžeme být šťastnější a cítit se více v bezpečí. Pokud se naučíme rozvíjet soucit, stane se z něj jeden z hlavních zdrojů našeho celkového zdraví. Soucit by měl být aktivní a motivovat nás k převzetí zodpovědnosti za zmírnění utrpení ostatních.
“Láska a soucit jsou potřeby, nikoliv luxus. Bez nich by lidstvo nebylo schopno přežít.”
Čtrnáctý Dalajláma
Zpočátku naše nadace fungovala pouze na bázi příběhů. Lidé nám prostřednictvím našich internetových stránek psali své příběhy, popisovali nám utrpení, které zažívají. Naše pomoc se nikdy neomezovala pouze na nemocné nebo jen na děti. Psali nám různí lidé v různých životních situacích. Rodiče nemocných dětí, lidé v existenční nouzi, podvedení, zrazení vlastní rodinou, těžce postižení. Všechny spojovalo volání o pomoc. To, že už to sami nedávají a potřebují podporu. Z příběhů, které nám zasílali (a stále zasílají) bylo zřejmé, že už jenom svěřit se a vypsat se ze svého problému, je určitá terapie. Některé žádosti o pomoc byly obsáhlé a emotivní, kdy už při prvním čtení měl člověk pocit, že prostě MUSÍ pomoci. Jsme malá nadace a nemůžeme pomoci všem, takže z došlých příběhů jsme vždy vybrali ten, u kterého jsme měli pocit, že by naše pomoc, ať už finanční, právní nebo jiným způsobem asistenční, mohla efektivně přispět k vyřešení těžké situace nebo alespoň ke zmírnění utrpení.
Po této etapě, kdy jsme pomáhali cíleně lidem, kteří si nás našli na našich stránkách a svěřili nám svoje trápení, jsme došli k závěru, že bychom chtěli činnost nadace rozšířit z tohoto komorního pojetí a posunout směrem k větším projektům. Prvním takovým počinem byla účast v kampani proti norování lišek. Nadace Daya se v boji proti zastaralému mysliveckému zákonu, který umožňuje tento mimořádně brutální barbarský způsob zabíjení lišek a liščích mláďat, spojila s nadací Svoboda zvířat. Pomohli jsme finančním příspěvkem na vedení kampaně Nora patří lišce!, prezentací této kampaně na LED obrazovkách, na billboardu a v neposlední řadě jsme důsledným lobbingem ovlivňujeme mínění veřejnosti a politiků, kteří jsou za znění zákona odpovědní. Vše je na dobré cestě a snad se brzy dočkáme zákazu těchto neskutečně krutých praktik zabíjení lišek.
V současné době také zahajujeme spolupráci s nadací Život dětem, která pořádá 3x ročně srdíčkové dny na pomoc nemocným dětem z celé naší republiky. Prozatím se podílíme především na prezentaci tohoto projektu a chystáme další způsoby pomoci v rámci tohoto projektu. S touto nadací bychom rádi spolupracovali také na chystaném projektu Velké srdce, jehož cílem je sdružit laskavé společnosti a živnostníky z celé naší republiky pro dobrou věc, tedy na pomoc dětem.
Naše nadace stále pracuje na hledání a tipování příběhů, které zasluhují naši pozornost a případnou pomoc. Vedle jednorázové podpory individuálních příběhů se chceme postupně zaměřit také na soustavnou a systematickou podporu dlouhodobějších projektů. K tomu hledáme a potřebujeme silné partnery s filozofií pomáhat těm, kteří to potřebují. Odměnou bude nejen dobrý pocit, ale také image úspěšné firmy, která má soucit s trpícími a pomáhá.
Jste to vy, komu by nadace Daya mohla pomoci? Případně znáte někoho, kdo si naší podporu zaslouží?