Daneček a podpora jeho rehabilitace

Jsme vděční, že se nám naskytla možnost podpořit 9 letého Danečka, který odmalinka vyrůstá s těžkou DMO, dětskou mozkovou obrnou – spastickou kvadruparézou. Kontaktovala nás jeho maminka Petra, která nás požádala o příspěvek na 4 týdenní neurorehabilitaci Kombi Kosmík, kterou zajišťuje klinika Axon v Praze, a která umožní Danečkovi udělat další velký pokrok na jeho cestě.  

Dneček se narodil předčasně po komplikovaném porodu v důsledku nezaviněné autonehody, a to v 28. týdnu těhotenství, s váhou 990g. Dva dny po porodu nastaly vážné komplikace s dýcháním, došlo k prasknutí obou plic a masivnímu krvácení, následkem těžkého nedokysličení mozku pak k multiorgánovému selhání. Daniel byl resuscitován, stabilizovat se ho podařilo až druhý den. V půl roce mu diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu, ke které se přidala epilepsie – ta se naštěstí v jeho roce podařila zastavit, Daneček je v tomto směru bez záchvatů i bez léků. Jeho život se ale točí kolem prohlídek, rehabilitací a cvičení – Vojta, Bobath, neurorehabilitační koncept therasuit, kraniosakrální osteopatie, synergetická reflexní terapie, hipoterapie, ergoterapie. Těžká spasticita (zvýšené svalové napětí, které mu způsobuje velké bolesti), se dá řešit a řeší prostřednictvím opakovaných operací Ulzibat, které mu ulevují od bolesti a umožňují Danečkovi částečně se hýbat. 

 

Na konci května 2021 absolvoval Daneček další operaci Ulzibat v nemocnici v Kladně. Aby měla operace co největší efekt, je nezbytné měsíc po jejím absolvování zahájit intenzivní rehabilitaci, a to právě 4 týdenní neurorehabilitaci Kombi Kosmík, kterou zajišťuje klinika Axon v Praze. Ta je nicméně stejně jako celý Danečkův léčebný program nejen fyzicky a psychicky, ale i finančně velmi náročná, a pojišťovna může zpětně uhradit pouze malou část – o to více si vážíme toho, že se můžeme na její úhradě podílet. 

I přes veškeré prognózy lékařů, podle nichž neměl Daneček šanci na normální život, je díky lásce, péči a nezlomné vůli chlapečkovy rodiny vše trošku jinak. Daneček jezdí na handbiku, chodí se zdravotním chodítkem, plave s asistentem Martinem a velmi rád cestuje a poznává nová místa. Rád pomáhá mamince vařit i uklízet. Je zapojován do všech aktivit se svými sourozenci, jeho největší motivací je nyní jeho malá sestřička, se kterou má dle maminky Petry moc krásný vztah. Holčička ho zapojuje do všech her a částečně mu i asistuje, podá pití, zvedne hlavu na vozíčku, Daniel sestřičku na druhé straně učí mluvit. 

Děkujeme za tu možnost a přejeme Danečkovi na jeho cestě jen to nejhezčí!

http://grasan.cz/Daniel.html